Garmaż 2019

Przed nami kolejna edycja spotkania producentów dań gotowych, tym razem w nowej odsłonie.

GARMAŻ 2019 pełen będzie warsztatów, spotkań i inspiracji.

Zapraszamy wszystkich producentów dań gotowych: dużych i małych, liderów i goniących lidera- jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Poruszymy tematy związane z nowoczesną produkcją oraz najnowszymi trendami na rynku dań gotowych. Zaprezentujemy techniki i metody produkcji, rozwiązania dla restauracji, małych gastronomii jak i pokażemy jak produkty restauracyjne przenieść na linie produkcyjne aby umieścić je na półkach sklepowych. Poza aspektem technicznym, odbędziemy cykl warsztatów aby wyprodukowane danie odpowiednio zapakować, zaetykietować zgodnie z prawem, przekalkulować ekonomicznie koszt wytworzenia a następnie zastosować odpowiednią strategię marketingową, aby konsumenci je zauważyli.
Dodatkowo zostanie pokazany szereg rozwiązań dodatków smakowych takich jak buliony, sosy, marynaty czołowego europejskiego producenta firmy PROVIL, ułatwiającego pracę w kuchniach małych i dużych, na całym świecie.
Impreza adresowana jest do technologów, szefów kuchni, działów rozwoju, właścicieli i zarządów firm produkcyjnych jak i HoReCa. Jesteśmy przekonani, że wyjedziecie Państwo zainspirowani. Spodziewamy się udziału ponad 100 przedstawicieli sektora: będą warsztaty, dyskusje, mnóstwo fachowej i praktycznej wiedzy podanej w przystępny sposób.
Spotkajmy się, poznajmy i nauczmy jak lepiej spełniać oczekiwania klientów oraz rynku – zróbmy wyborne dania garmażeryjne.
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Więcej info: www.garmaz.com.pl

kontakt do organizatora:

Aleksandra Wojnarowska, tel. 535094517, biuro@bikotech.pl